dnes je 26.6.2022

Input:

Postih za porušení pracovní kázně

6.11.2008, , Zdroj: Verlag Dashöfer
Dotaz č. 3

Může zaměstnavatel při hrubém a zvláště hrubém porušení pracovní kázně krátit zaměstnanci měsíční prémie? Lze tuto možnost zakotvit v kolektivní smlouvě, případně uvést ve vnitřním předpisu?

     Při zodpovězení dotazu je nutné vyjít s ustanovení § 13 odst. 2 písm. f) zákoníku práce, podle kterého nesmí zaměstnanci zaměstnavatel za porušení povinností vyplývajících mu z pracovněprávního vztahu ukládat peněžité postihy ani je od něho požadovat.

Z důvodu údržby našich serverů budou v úterý 28. 6. 2022 od 17:30 nedostupné naše služby. Plánovaná doba výpadku je jedna hodina. Omlouváme se.
Více informací

Nahrávám...
Nahrávám...