dnes je 20.4.2024

Input:

Stanovení pravděpodobného výdělku

20.3.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

10.243
Stanovení pravděpodobného výdělku

Ing. Růžena Klímová

Dotaz

Zaměstnankyni se dne 3. 9. 2019 stal pracovní úraz a zůstala v pracovní neschopnosti, která skončila k 29. 2. 2020. Její pracovní poměr skončil uplynutím doby určité také k 29. 2. 2020. Vystavovala jsem ji potvrzení pro úřad práce, kde mě program upozornil, že ji mám zadat hodinový pravděpodobný průměrný výdělek.

Chci si ověřit, zda jsem správně zadala pravděpodobný měsíční čistý výdělek na potvrzení, jelikož v rozhodném období nebylo odpracováno 21 dní, nebo měl byl použit průměrný měsíční čistý výdělek vypočtený z průměru za 2. kalendářního čtvrtletí?

Právní předpisy

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 355 ZP

Odpověď

V souladu s právní úpravou  se čistý průměrný výdělek stanoví  z  rozhodného období, kterým je předchozí kalendářní čtvrtletí, pokud v něm zaměstnanec odpracoval alespoň 21 dnů  nebo směn.  

V daném případě  se jedná o rozhodné období, kterým je čtvrté čtvrtletí roku 2019.  Vzhledem k tomu, že  zaměstnankyně v daném  čtvrtletí neodpracovala žádný den z důvodu dočasné pracovní neschopnosti,  musí být použit pravděpodobný  výdělek. 

Alternativa I - Stanovení pravděpodobného výdělku

Pokud zaměstnanec v rozhodném období, kterým je předchozí kalendářní čtvrtletí, neodpracoval alespoň 21 pracovních dnů, použije se pravděpodobný výdělek, který se stanoví takto:

  1. pravděpodobný výdělek se zjistí z hrubé mzdy, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období do konce rozhodného období bez ohledu na počet odpracovaných dnů. Přitom se přihlédne i k nadtarifním složkám, které by zaměstnanec obdržel, pokud by pracoval.
  2. vznikne-li potřeba stanovit
Nahrávám...
Nahrávám...