2.3.31
Dohoda o přesčasové práci
JUDr. Věra Bognárová
Dotaz
Jak by měla vypadat dohoda o přesčasové práci nad 150 hodin (max. 416hodin ročně)? Je jiná dohoda pro dělníka, kterému se přesčasy proplácejí pravidelně, a jiná pro technika, který má přesčasy v rámci své mzy?
Právní předpisy
Zákon č. 262/2006 Sb. zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 93 ZP
-
§ 114 ZP
-
§ 127 ZP
Odpověď
Zákoník práce v § 93 ZP zaměstnavatele omezuje při nařizování práce přesčas tak, že nařídit práci přesčas lze pouze v rozsahu zákonných limitů. Týdenní limit je maximálně 8 hodin a roční limit 150 hodin. Nad zákonem stanovené limity může zaměstnavatel požadovat práci přesčas jen na základě dohody se zaměstnancem. Ani při této dohodnuté práci přesčas nesmí celkový rozsah práce činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Pouze u zaměstnavatelů, u kterých působí odborová organizace, je možné vymezit kolektivní smlouvou toto období až na 52 týdnů po sobě jdoucích. Do počtu hodin nejvýše přípustné práce přesčas ve vyrovnávacím období se nezahrnuje práce přesčas, za kterou bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno.
Dohoda o možném výkonu práce přesčas nemusí být písemná, může být sjednána i konkludentně nebo ústně tak, že zaměstnavatel zaměstnanci navrhne výkon práce přesčas a zaměstnanec s tímto výkonem práce přesčas souhlasí anebo začne práci přesčas vykonávat. Dohoda je stejná pro všechny zaměstnance, § 93 ZP mezi zaměstnanci nerozlišuje. Písemné sjednání dohody o možném výkonu práce přesčas má význam pro zaměstnavatele, který tak má jistotu, že v případě potřeby může po zaměstnanci v rámci dohodnutého rozsahu výkon práce přesčas požadovat. Dohodu o výkonu práce přesčas můžete sjednat i na maximální možný rozsah, tj. až do 416 hodin ročně (je v tom již zahrnuta práce přesčas v rozsahu 150 hodin, kterou…