2.3.25
Dvousměnný pracovní režim
Mgr. Jan Vácha
Dotaz
Na pracovišti jsou čtyři zaměstnanci. Třem z nich by začínala směna v 6.30 hod. a končila v 14.45 hod. a jeden z nich by měl pracovní dobu od 13.45 hod. do 22.00 hodin. Na každého z nich by v měsíci připadl jeden týden s odpolední směnou. Směny se překrývají jednu hodinu. Splňuje toto rozvržení pracovní doby podmínky dle § 78 odst. d) ZP pro dvousměnný pracovní provoz, tj. pravidelné střídání ve dvou směnách po sobě jdoucích?
Právní předpisy
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 78 odst. 1 písm. d) ZP
-
§ 78 odst. 2 ZP
-
§ 81 odst. 1 ZP
Odpověď
Problematiku stanovené týdenní pracovní doby a definice směnných provozů upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZP"). Dvousměnným pracovním režimem se dle § 78 odst. 1 písm. d) ZP rozumí režim práce, v němž se zaměstnanci vzájemně pravidelně střídají ve dvou směnách v rámci 24 hodin po sobě jdoucích. V takovém případě činí u zaměstnanců stanovená týdenní pracovní doba 38,75 hodiny týdně. Obě uvedená kritéria z definice, tj. "vzájemnost" i "pravidelnost", musí být splněna současně. Vzájemným střídáním se rozumí, že se při směnném pracovním režimu pracovní skupiny zaměstnanců střídají na pracovišti zaměstnavatele tak, že např. jedna skupina práci v 14:45 hodin skončí a druhá skupina v tuto dobu nastoupí a na stejném pracovišti v práci pokračuje.
Pravidelným střídáním se pak rozumí, že např. první pracovní skupina zaměstnanců pracuje týden v ranní směně, např. od 6.30 hod. do…