dnes je 11.7.2025

Input:

Pracovněprávní a občanskoprávní vztah

23.4.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

2.2.2
Pracovněprávní a občanskoprávní vztah

Mgr. Jan Vácha

Dotaz

Je možné uzavřít “smlouvu o provedení výkonu výkonného umělce“ podle občanského zákoníku tak, že v této smlouvě bude sjednána kromě konkrétního uměleckého výkonu odměna, kde objednavatel uvede, že tato odměna bude vyplacena v plné výši s tím, že tato smlouva nezakládá pracovní poměr, a proto nepodléhá odvodu sociálního a zdravotního pojištění, a současně je umělec odpovědný za řádné zdanění vyplacené odměny v případě vzniku povinnosti k odvodu daně z příjmu? Je výše uvedené ujednání v souladu se zákonnými ustanoveními, nebo je možné na tuto činnost uzavřít například dohodu o provedení práce a postupovat podle zákoníku práce?

Právní předpisy

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 2 odst. 1 a 2

  • § 3

Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů

  • § 5 písm. e)

Odpověď

K řádnému vyřešení Vaší otázky je nutné zejména posoudit skutečnost, zda se v daném případě nejedná o nelegální práci, tedy o situaci, ve které zaměstnavatel předstírá, že má se svým zaměstnancem uzavřen občanskoprávní vztah a zastírá tak skutečný stav vztahu závislé práce.

Nelegální práci definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti (dále jen "zákon o zaměstnanosti") ve svém ustanovení § 5 písm. e) jako výkon závislé práce fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah, resp. cizincem bez povolení (nebo v rozporu s povolením) k zaměstnání nebo k pobytu (v případech, kdy je povolení příslušnými právními předpisy vyžadováno).

"Švarcsystém" je z pohledu pracovního práva nelegální zaměstnávání formou zastření faktického pracovněprávního vztahu jinou smlouvou.

Závislou práci definuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZP) v ustanovení § 2 odst. 1 jako práci, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně (jedná se o tzv. pojmové nebo též hlavní znaky závislé práce). Z výkonu závislé práce pak jako důsledek vyplývají podmínky, za kterých je závislá práce vykonávána - viz § 2 odst. 2 zákoníku práce. Závislá práce musí být vykonávána za mzdu, plat nebo odměnu za práci, na náklady a odpovědnost zaměstnavatele, v pracovní době na pracovišti zaměstnavatele, popřípadě na jiném dohodnutém místě.

Zároveň podle § 3 zákoníku práce platí, že závislá práce může být vykonávána výlučně v základním

Nahrávám...
Nahrávám...