10.444
Přestávky v práci a jejich rozvržení
JUDr. Eva Dandová
Dotaz
Zaměstnanec pracoval v jednom dni od 5.30-18.00 hodin (rovnoměrná pracovní doba). Kolik v tomto časovém úseku bude tvořit odpracovaná doba a kolik přestávky v práci?
Právní předpisy
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 88 odst. 1 ZP
-
§ 88 odst. 2 ZP
Odpověď
Obecně platí, že přestávka v práci je krátká doba odpočinku v délce minimálně 30 minut, kterou je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle u mladistvých zaměstnanců po 4,5, respektive u ostatních zaměstnanců po 6 hodinách nepřetržitého výkonu práce. Nezapočítává se do pracovní doby a zaměstnanec během jejího průběhu není povinen plnit pokyny zaměstnavatele (s výjimkou dodržování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na pracovišti), ani není povinen se zdržovat na pracovišti. Jde o dobu osobního volna, po kterou dochází k suspenzi pracovního závazku (viz rozsudek NS ČR 42/2006, ale též usnesení ÚS III. ÚS 2387/10). Přestávku je možné poskytnout kdykoli během směny, nikoli však na jejím počátku nebo konci. Jak vyplývá z § 88 odst. 2 ZP, přestávka v práci může být i rozdělena, v takovém případě však musí alespoň jedna její část činit nejméně 15 minut.
Vzhledem k tomu, že zaměstnavatel sám organizuje práci a pracovní postupy a sám také rozvrhuje jednotlivým zaměstnancům pracovní dobu (stanoví harmonogram směn a začátek a konec směny), musí v rámci směny stanovit i začátek a konec přestávky v práci. Sám si totiž musí zajistit, aby po dobu přestávky v práci byla např. z důvodu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci zajištěna např. přítomnost jednoho zaměstnance na pracovišti apod., aby se v závodní jídelně zaměstnanci za oněch 30 minut vystřídali apod. To vše záleží od konkrétních podmínek pracoviště a od toho, jak se zaměstnanci stravují. Řada zaměstnavatelů zejména ve výrobních provozech, např. tam, kde zaměstnanci nastupují do práce brzy ráno (např. v 5:00 hod.), přestávku v práci dělí na dvě části a např. po 3 hodinách poskytne…