2.3.9
Rozvrh pracovní doby
Mgr. Jan Vácha
Dotaz
Jak řešit zaměstnance, který by měl u veřejné vysoké školy tři pracovní smlouvy, a to takto: první smlouva - úvazek 100 %, druhá smlouva - úvazek 50 %, třetí smlouva - úvazek 10 %. Problém nastává s rozvržením pracovní doby, neboť délka pracovní doby přesahuje 12 hodin denně. Lze tedy například problém vyřešit tak, že se pracovní doba u úvazku 10 % stanoví zaměstnanci na sobotu?
Právní předpisy
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 34b odst. 2 ZP
-
§ 34 odst. 1 písm. a) ZP
-
§ 83 ZP
-
§ 88 ZP
Odpověď
Předně je nutné upřesnit, že zaměstnanec může pro téhož zaměstnavatele v souladu s dikcí ustanovení § 34b odst. 2 ZP vykonávat činnost v dalším základním pracovněprávním vztahu za jediné podmínky, a to, že se bude jednat o jiný druh práce [srov. § 34 odst. 1 písm. a) ZP], než byl sjednán v původním pracovním poměru. Důvodem pro takovouto úpravu je skutečnost, že pokud by zaměstnanec pro téhož zaměstnavatele vykonával v dalším pracovněprávním vztahu práce stejného druhu, umožňovalo by to obcházení právní úpravy pracovní doby, doby odpočinku a přesčasové práce.
Použití této zásady se však nevztahuje v plném rozsahu na situace, kdy zaměstnavatelem je stát. Shora uvedený princip se u zaměstnavatele, jímž je stát použije jen v případě, že se jedná o výkon práce v téže organizační složce státu. Pokud uzavírá zaměstnanec státu další pracovněprávní vztahy se státem, ale za stát v případě dalšího pracovněprávního vztahu jedná jiná organizační složka státu, pak mohou být předmětem dalšího pracovněprávního vtahu práce stejného druhu (to však, jak z Vašeho podání vyplývá, zřejmě není Váš případ). Jinými slovy pracovněprávní vztahy, jejichž předmětem je výkon práce pro různé organizační složky státu, se posuzují jako samostatné pracovněprávní vztahy uzavřené s více zaměstnavateli.
Pokud bude mít zaměstnanec např. tři pracovní poměry pro téhož zaměstnavatele…