dnes je 5.7.2025

Input:

Souběh příjmů u jednoho zaměstnavatele

20.8.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

9.1.8
Souběh příjmů u jednoho zaměstnavatele

Ing. Růžena Klímová

Dotaz

Můj dotaz se týká souběhu příjmů u jednoho zaměstnavatele. Zaměstnanec by měl pracovní poměr na základě pracovní smlouvy a zároveň by pracoval na dohodu o provedení práce u stejného zaměstnavatele. Jaké podmínky a povinnosti z toho vyplývají pro zaměstnavatele a zaměstnance? Jak je to s odvody a zdaněním? Jak by se postupovalo v případě nemoci?

Právní předpisy

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

Odpověď

Bude-li se jednat o jiné činnosti, pak lze u téhož zaměstnavatele vykonávat jednu činnost v rámci pracovního poměru a druhou v rámci dohody. 

Z hlediska zdanění  se budou  příjmy danit dohromady,  tj. bude jediný základ daně, pokud má zaměstnanec podepsáno Prohlášení poplatníka. V případě nepodepsaného  Prohlášení  bude dvojí základ daně, pokud příjem z DPP bude nejvýše 10 000 Kč za měsíc. Z DPP s  odvede srážková daň, příjem z pracovního poměru se bude danit zálohovou daní. Bude-li však odměna z DPP vyšší než 10 000 Kč,  bude jediný základ daně a uplatní se zálohová daň beze slev.

Odvod pojistného na  zdravotní a sociální pojištění se  bude posuzovat vždy samostatně  vzhledem ke druhu pracovněprávního vztahu. Pokud příjem z DPP  bude do 10 000 Kč,  neodvede se ani zdravotní, ani sociální pojištění. V případě odměny vyšší než 10 000 Kč, se obojí pojistné odvede.

 

Z pracovního poměru se  odvede  zdravotní pojištění vždy a též je nutné  respektovat minimální vyměřovací základ, nejedná-li se o  pojištěnce státu.

Odvod pojistného na sociální zabezpečení je závislý na tom, jedná-li

Nahrávám...
Nahrávám...