Dotaz
Pro jaké účely se žádá o vystavení formuláře A1 od ČSSZ? Musí se tento formulář vystavovat např. pro zaměstnance, který jede na služební cestu na 2 dny do Polska, kde firma má polskou pobočku a zaměstnanec jede kolegy navštívit? Nebo pokud třeba ve stejném případě, zaměstnanec cestuje na plánované školení např. do Belgie na 3denní školení pořádané mateřskou společností.
Právní předpisy
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění
-
§ 104 odst. 3 ZNP
-
§ 127 odst. 2 ZNP
Odpověď
Formulář A1 slouží jako důkaz pro kontrolní orgány v zahraničí, že zaměstnanec a jeho zaměstnavatel plní své povinnosti týkající se sociálního pojištění. To může být důležité při kontrolách ze strany místních úřadů.
Obecně platí, že při vyslání do zemí EU je nutné žádat o vystavení dokladu A1 – příslušnost k právním předpisům. Směrnice EU uvádějí dobu vyslání ve vazbě na dokladu A1 až 2 roky. Jsou však situace, kdy je doba platnosti dokladu A1 delší než 2 roky (vyslání velvyslance atd. ).
K ČEMU SLOUŽÍ FORMULÁŘ A1
Pokud jde pracovní cestu do členského státu EU nebo státu, se kterým ČR uzavřela mezinárodní smlouvu o sociálním zabezpečení, je potřeba zažádat o formulář A1 neboli "Potvrzení o příslušnosti k právním předpisům sociálního zabezpečení".
Po vystavení tohoto dokumentu od příslušné ÚSSZ bude pojistné odváděno v ČR. Zdravotní pojištění bude také odváděno příslušné české zdravotní pojišťovně.
Tiskopis A1 je zákonem předepsaný tiskopis (v souladu s § 104 odst. 3 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění). O posouzení příslušnosti k právním předpisům a o vystavení potvrzení A1 se žádá na příslušné Územní správě sociálního zabezpečení.. Potvrzení A1 lze vydat pouze na dobu nejdéle 24 měsíců. O vystavení tohoto potvrzení lze žádat opakovaně.
KDY MUSÍME ŽÁDAT O VYSTAVENÍ A1
Žadatelem je zaměstnanec, který může zplnomocnit svého zaměstnavatele k přebírání sdělení, která mu ÚSSZ/PSSZ/MSSZ Brno/ČSSZ ohledně této žádosti zašle.
V případě výkonu práce v zahraničí rozlišujeme u fyzické osoby, zaměstnance, dvě základní situace:
a) vyslání zaměstnance,
b) souběžný výkon činnosti.
a) Vyslání zaměstnance
O vyslání zaměstnance se bude jednat v případech, kdy zaměstnanec obvykle pracuje v České republice, kde má sídlo i jeho zaměstnavatel, a zaměstnanec je pouze dočasně vyslán zaměstnavatelem z České republiky do jiné členské země EU.
Jde například o situace "dočasného přidělení" zaměstnance k zaměstnavateli se sídlem v jiném členském státě, vyslání zaměstnance na zahraniční pracovní cestu, vyslání za účelem výkonu práce, účast na zahraničním školení či konferenci apod.
b) Souběžný výkon činností
O souběžný výkon činnosti se bude jednat v případech, kdy bude zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat práci ve dvou nebo více členských státech.
Jde například o situace, kdy zaměstnanec jezdí pracovat do zahraničí opakovaně, příp. střídá různé státy, v nichž krátkodobě pracuje.
Fyzická osoba s trvalým pobytem na území České republiky, která vykonává zaměstnání nebo samostatnou výdělečnou činnost na území dvou nebo více členských států Evropské unie, je tak…