dnes je 9.7.2025

Input:

Ukončení pracovního poměru s poživatelkou starobního důchodu

10.7.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

2.2.5
Ukončení pracovního poměru s poživatelkou starobního důchodu

JUDr. Věra Bognárová

Dotaz

Naše pracovnice, která nastoupila do starobního důchodu v říjnu 2013, současně pracuje v naší organizaci a pobírá starobní důchod. Nyní po skončení školního roku chce ukončit pracovní poměr. Doposud jsme ukončili pracovní poměr se starobním důchodcem vždy dohodou k 30. 6. příslušného roku. Pokud by pracovnice nechtěla ukončit pracovní poměr dohodou a podala výpověď dne 30. 6. 2015, začne jí běžet dvouměsíční výpovědní lhůta od 1. 7. 2015 (tj. červenec a srpen), kdy by si vybrala poměrnou část dovolené, na kterou má nárok, a zbývající dny bychom museli platit průměrným výdělkem. Je můj názor správný?

Právní předpisy

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 52 ZP

  • § 38 ZP

  • § 208 ZP

Odpověď

Ano, Vámi popsaný postup je správný. Skutečnost, že je zaměstnanec současně poživatelem starobního důchodu, na sjednaný pracovní poměr nemá žádný vliv, žádné výjimky upraveny nejsou, tedy i při skončení pracovního poměru se postupuje shodně jako u všech ostatních zaměstnanců.

Nepodaří-li se sjednat dohodu o skončení pracovního poměru, protože s jejím sjednáním musí souhlasit obě strany, tak zaměstnavatel musí vyčkat, zda zaměstnankyně sama ukončí pracovní poměr výpovědí. Zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr výpovědí také, na rozdíl od zaměstnance k tomu ale musí  mít některý z důvodů uvedených v § 52 ZP.

Protože vyčkáváte na postup zaměstnankyně, usuzuji, že žádný z uvedených důvodů není dán.

Nahrávám...
Nahrávám...