dnes je 3.7.2025

Input:

Ukončení pracovního poměru v případě nepravidelných směn

4.12.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

2.2.13
Ukončení pracovního poměru v případě nepravidelných směn

Mgr. Jan Vácha

Dotaz

Dělníci v naší firmě pracují na 12hodinové směny, fond pracovní doby musí odpracovat ve vyrovnávacím období, které je dlouhé 24 týdnů. Směny jsou rozvrženy nepravidelně, tzn., že každý měsíc neodpracují stejný počet hodin. Je nutné v případě ukončení pracovního poměru přepočítat pracovní fond? Jak se pak postupuje v případě, že mají více nebo méně odpracovaných hodin, než by měli mít dle matematického propočtu?

Právní předpisy

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 78 odst. 1 písm. i) ZP

  • § 78 odst. 1 písm. m) ZP

  • § 79 ZP

  • § 84 ZP

Odpověď

V pracovněprávní doktríně převažuje názor, že v případě, kdy je zaměstnanci rozvrhována jeho pracovní doba nerovnoměrně v souladu s ustanovením § 78 odst. 1 písm. m) zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZP"), tento zaměstnanec je odměňován měsíční mzdou a v průběhu vyrovnávacího období dojde ke skončení pracovněprávního vztahu, nedochází zde k přepočtu a k porovnání dosud odpracovaných hodin v nerovnoměrném rozvržení s rovnoměrným rozvržením, resp. s průměrnou týdenní pracovní dobou, která by korespondovala s částí vyrovnávacího období.

Uvedeme příklad. Stanovená týdenní pracovní doba zaměstnance činí v souladu s ustanovením § 79 ZP 40 hodin týdně, vyrovnávací období je 24 týdnů – k dispozici zaměstnavateli je 960 hodin, které v tomto vyrovnávacím období nerovnoměrně rozvrhne – pracovní poměr skončí po prvních 4 týdnech vyrovnávacího období, ve kterých bylo zaměstnavatelem v rámci rozvrhu směn dle ustanovení § 84 ZP rozvrženo například 192 hodin, neboť zaměstnavatel počítal s tím, že se průměr v rámci trvání 24týdenního vyrovnávacího období vyrovná – těchto 192 hodin se nebude porovnávat s počtem hodin, které by byl zaměstnavatel oprávněn rozvrhnout, pokud by vyrovnávací období trvalo 4 týdny, tj. se 160 hodinami. U příslušných odpracovaných 32 hodin nad 160 hodin se tedy při zúčtování při skončení pracovního poměru nebude jednat o výkon práce přesčas, neboť není splněna definice práce přesčas dle ustanovení § 78 odst. 1 písm. i) ZP, jelikož rozhodně nejde o práci konanou mimo rámec rozvrhu pracovních směn. Příslušných 32 hodin nebude honorovaných ani nikterak nad rámec sjednané

Nahrávám...
Nahrávám...