dnes je 4.7.2025

Input:

Výdělečná činnost a rodičovská dovolená

24.6.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

2.2.3
Výdělečná činnost a rodičovská dovolená

Mgr. Jan Vácha

Dotaz

Za jakých podmínek si může zaměstnankyně, která je na rodičovské dovolené, přivydělat?

Právní předpisy

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 34b odst. 2 ZP

  • § 304 ZP

Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů

  • § 30 až § 31 ZSSP

Zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

  • § 582 NOZ

Odpověď

Obecně lze zkonstatovat, že čerpání rodičovské dovolené a na ni navazující hmotné zabezpečení ze systému státní sociální podpory v podobě rodičovského příspěvku, zaměstnankyni samy o sobě nikterak nebrání konat další práci u stejného či jiného zaměstnavatele. K tomu, aby stále splňovala podmínky na rodičovský příspěvek, musí zajistit tzv. osobní celodenní a řádnou péči o dítě. Tu lze zajistit různými způsoby, například i tím, že rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou v době, kdy je výdělečně činný (viz blíže ustanovení § 30 až 31 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů). 

Zaměstnankyně je tak při možnosti konat další práci pro stejného zaměstnavatele v obecné rovině omezena shodně jako ostatní zaměstnanci, kteří rodičovskou dovolenou nečerpají, tj. právní úpravou obsaženou ve Vámi zmiňovaném ustanovení § 34b odst. 2 ZP a ustanovením § 304 ZP.   

Dle ustanovení § 34b odst. 2 ZP platí, že zaměstnanec může pro téhož zaměstnavatele vykonávat činnost v dalším základním pracovněprávním vztahu za jediné podmínky, a to že se bude jednat o jiný druh práce (srov. § 34 odst. 1), než byl sjednán v původním pracovním poměru. Důvodem pro takovouto úpravu je skutečnost, že pokud by zaměstnanec pro téhož zaměstnavatele vykonával v dalším pracovněprávním vztahu práce stejného druhu, umožňovalo by to obcházení právní úpravy pracovní doby, doby odpočinku a přesčasové práce. Použití této zásady se však nevztahuje v plném rozsahu na situace, kdy zaměstnavatelem je stát. Shora uvedený princip se u zaměstnavatele, jímž je stát použije jen v případě, že se jedná o výkon práce v téže organizační složce státu. Pokud uzavírá zaměstnanec státu další pracovněprávní vztahy se státem, ale za stát v případě dalšího pracovněprávního vztahu jedná jiná organizační složka státu, pak mohou být předmětem dalšího pracovněprávního vtahu práce stejného druhu. Jinými slovy pracovněprávní vztahy, jejichž předmětem je výkon práce pro různé organizační složky státu, se posuzují jako samostatné pracovněprávní vztahy uzavřené s více zaměstnavateli. Pokud bude mít zaměstnanec např. dva pracovní poměry pro téhož zaměstnavatele, budou se posuzovat práva a povinnosti z nich vyplývající zcela samostatně. Uvedený princip samostatného posuzování jednotlivých pracovních poměrů platí i za situace, kdy zaměstnanec vykonává více pracovních poměrů pro různé zaměstnavatele.

Ustanovení § 304 odst. 1 ZP pak říká, že zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Ustanovení § 304 odst. 3 ZP pak upřesňuje, že omezení stanovené v § 304 odst. 1 ZP se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

I pro pracovněprávní vztahy uzavírané v době rodičovské dovolené s jiným zaměstnavatelem,

Nahrávám...
Nahrávám...