7.2.9
Zahraniční pracovní cesta a dovolená
Ing. Karel Janoušek
Dotaz
Zaměstnanec měl dohodnuto se zaměstnavatelem, že po ukončení mezinárodní konference, na kterou byl do USA vyslán, bude v USA čerpat řádnou dovolenou. Odletěl do USA, ve dnech 15. 7. až 19. 7. se zúčastnil konference a od 20. 7. měl dovolenou. Po dovolené odletěl dne 28. 7. zpět do ČR. Zaměstnanec prokázal, že konference byla ukončena dne 19. 7. v 17.00 hodin. Kdyby nepřerušil pracovní cestu z důvodu dovolené, odlétal by zpět do ČR dne 20. 7. v 8.55 hod. Do kterého okamžiku mu máme počítat zahraniční stravné, výdaje za ubytování, případně nutné vedlejší výdaje?
Na internetu jsem našla, že by mu měly náležet všechny náhrady do okamžiku ukončení výkonu práce, ale nevím, zda je to ukončení konference 19. 7. v 17 hod. a zda mám tedy stravné i všechny ostatní náhrady počítat pouze do této doby, protože pak by si zaměstnanec musel sám zaplatil i poslední noc ubytování z 19. 7. na 20. 7., anebo mu zahraniční stravné mohu počítat až do 24.00 hod. A jak je to se stravným za 28. 7., kdy letěl zpět do ČR?
Právní předpisy
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
Odpověď
Z uvedeného je zřejmé, že zaměstnanci bylo povoleno přerušení zahraniční pracovní cesty po ukončení výkonu práce z důvodu jeho dovolené. Podle příslušných ustanovení zákoníku práce zaměstnanci nepřísluší nebo není zaměstnavatel povinen poskytnout zahraniční stravné ani náhradu výdajů za ubytování po dobu přerušení pracovní cesty z důvodů na straně zaměstnance. Přerušení pracovní cesty po ukončení výkonu práce začíná v zásadě ukončením výkonu práce, kterým je v uvedeném případě konec konference dne 19. 7. v 17.00 hod.
Nárok na zahraniční stravné tak končí uvedeným okamžikem ukončení výkonu práce anebo jiným předem dohodnutým způsobem. Tzn., že bylo možno předem dohodnout to, že se zahraniční stravné bude počítat např.…