dnes je 9.7.2025

Input:

Zajištění stravování zaměstnanců

16.12.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

2.2.45
Zajištění stravování zaměstnanců

Mgr. Jan Vácha

Dotaz

Dle zákoníku práce umožňujeme našim zaměstnancům stravování ve firemní jídelně, kterou si pro tyto účely pronajímá provozovatel závodního stravování. Na každý oběd zaměstnanci přispíváme částkou 48 Kč, zaměstnanci hradí 29 Kč (cena oběda je celkem 77 Kč). Můžeme zároveň - pro zaměstnance, kterým nevyhovuje stravování ve firemní jídelně - poskytovat i stravenky ve stejné hodnotě, jako je doplatek na obědy tzn. 48 Kč, příp. pokud si zaměstnanec připlatí, tak ve vyšší hodnotě?

Právní předpisy

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 88 odst. 4 ZP

  • § 236 ZP

Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů

  • § 6 odst. 7 písm. a) ZDP

  • § 24 odst. 2 písm. j) bod 4 a 5 ZDP

Vyhláška č. 430/2001 Sb., o nákladech na závodní stravování a jejich úhradě v organizačních složkách státu a státních příspěvkových organizacích

Odpověď

Podle ustanovení § 236 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZP") je zaměstnavatel povinen umožnit zaměstnancům ve všech směnách stravování, přičemž tuto povinnost nemá vůči zaměstnancům vyslaným na pracovní cestu. Zaměstnavatel nemá povinnost přímo zajistit stravování svým zaměstnancům, má jen povinnost umožnit zaměstnancům stravování.

Zaměstnanci tak obecně mají právo (nárok) na to, aby jim zaměstnavatel umožnil, nikoliv však přímo zajistil, během výkonu pracovní směny stravování. Pod pojmem "umožnit stravování" si tak lze představit poskytnutí pracovního volna a zajištění prostoru pro stravování, nikoliv zajištění jídla.  Stravování zaměstnanců tak bývá zpravidla zajišťováno ve vlastním zařízení zaměstnavatele, nebo prostřednictvím jiných subjektů, kam patří stravování zajištěné ve stravovacím zařízení jiného provozovatele, dovoz stravy od jiného dodavatele a její výdej ve vlastním zařízení či stravování v restauracích či provozovnách veřejného stravování na základě nakoupených stravenek. V případě zajištění stravování zaměstnanců ve firemní jídelně, která je pronajímána provozovateli závodního stravování, tak jde o fakultativní plnění povinnosti zaměstnavatele vyplývající z jeho vlastního rozhodnutí. Podobně i samotný příspěvek zaměstnavatele na stravování svých zaměstnanců (např. formou stravenky) je dobrovolným plněním ze strany zaměstnavatele (tzv. benefitem), tzn., že zaměstnanci na tento příspěvek (stravenku) nemají právní nárok.

Poskytování stravování zaměstnancům lze dohodnout v kolektivní smlouvě nebo stanovit ve vnitřním předpisu zaměstnavatele. Zároveň mohou být dohodnuty nebo stanoveny další podmínky pro vznik práva na toto stravování a výše finančního příspěvku zaměstnavatele, jakož i bližší vymezení okruhu zaměstnanců, kterým se

Nahrávám...
Nahrávám...